Q&A Pytanie o powołanie

Co robimy? Jak żyjemy? Kto może zostać księdzem? Może zastanawiasz się nad pójściem do seminarium? Odpowiemy na Twoje pytania 🙂

Czy żeby wstąpić do Seminarium trzeba być przekonanym otrzymania powołania?

Oczywiście, że nie. Seminarium to także czas rozeznania. Jeżeli ktoś czuje, że kapłaństwo może być drogą, do której zaprasza go Bóg, to jest to pierwszy znak, żeby wstąpić do seminarium.

Czy trzeba mieć maturę?

Tak, żeby wstąpić do seminarium trzeba mieć maturę. Każdy alumn (kleryk) jest jednocześnie studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto, każdy uzyskuje stopień magistra.

Jakie są warunki wstąpienia do seminarium?

Przede wszystkim: matura, świadectwo katechety i proboszcza, zdanie egzaminu na Wydziale Teologicznym w Toruniu, rozmowa z księdzem rektorem i inne J Może wygląda to nieco skomplikowanie – ale w rzeczywistości jest to bardzo proste. Odwagi!

Ile lat trwa formacja w seminarium?

Formacja trwa zwyczajowo 6 lat. Formacja to nie wyścigi, czas nie gra tu pierwszorzędnej roli. Istotą jest gruntowne rozeznanie oraz dojrzałość osobowa. Nie są to jednak ścisłe ramy czasowe, bowiem czasami okres ten może zostać wydłużony. Wszystko zależy od osoby 🙂

Czy musiałem być ministrantem przed seminarium?

Nie. Różne są drogi, które prowadzą do seminarium, tak samo, różny jest stopień doświadczenia wiary wstępujących do seminarium.

Więcej pytań i odpowiedzi? Zajrzyj na naszą stronę: seminariumpelplin.pl/faq

Albo zadaj nam pytanie mailem lub przez seminaryjny Facebook 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: